Prawo - warto wiedzieć - Prawo

radca Katowice

Kiedy wybrać się do prawnika?


Wizyta u prawnika to dla wielu osób sytuacja potencjalnie stresująca sytuacja. Wynika to między innymi z faktu, że idziemy tam z jakimś sporym problemem. Przez to wszystko ma się wrażenie, że prawnicy to zawód zaufania publicznego.

Prawo - warto wiedzieć - Prawo radca Katowice
Dla wielu osób jest to jedyna szansa na uzyskanie rzetelnej informacji i uzyskanie pomocy. Porady prawnicze udzielane są w przeróżnych dziedzinach. Kiedy udać się do prawnika? Specjaliści podkreślają, że kluczowe jest pójście na taką wizytę znacznie wcześniej niż w sytuacji wezwania do sądu. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, najlepiej jest już wtedy odpowiednio się do tego przygotować i po prostu skorzystać z konsultacji prawnej.



Najważniejsze informacje przed wizytą u prawnika


Konsultacja prawnicza wymaga nie lada przygotowania nie tylko od samego specjalisty prawa, ale także od nas. Idąc na pierwszą czy kolejną wizytę u fachowca, trzeba przygotować plan rozmowy, wnikliwie zastanowić się nad każdym potencjalnym pytaniem. Wynika to z dwóch względów. Po pierwsze – prawnik ma ograniczony czas i po nas zapewne przyjdzie po poradę kolejny klient. Nie będzie zatem możliwości przedłużenia spotkania. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale warto przygotować się na taką ewentualność. Nie warto zatem tracić tego czasu. Trzeba wykorzystać wizytę na tyle, na ile jest to możliwe. Druga kwestia to opłata – porada prawna jest płatna. Czasami płaci się właśnie za taką konkretną poradę i wtedy chcąc uzyskać komplet informacji trzeba po prostu być odpowiednio przygotowanym. Nie wolno niczego pominąć albo zataić!



Transformacja ustrojowa a zmiana prawa


Transformacja ustrojowa w Polsce spowodowała ogromne zmiany w naszym systemie prawnym. Wydaje się to bardzo oczywiste, że po zmianach na przełomie 1989 roku trzeba było w prawie zmienić wiele. I tak zmieniano – przez lata dostosowywano polskie prawo do europejskich standardów. Wprowadzono między innymi nową konstytucję – ustawę zasadniczą, która miała ogromny wpływ na działanie różnego rodzaju podmiotów polskiego prawa. Lata dziewięćdziesiąte były kluczowe w powstawaniu nowego systemu prawnego i nowych ustaw, które po latach niestety okazywały się czasami wadliwe i w późniejszych czasach trzeba było je poprawiać. Polskie prawo niewątpliwie powstawało w bardzo nietypowych okolicznościach w porównaniu do krajów zachodnich.



© 2019 http://prawo.lgd.org.pl/